PENB
Průkaz energetické náročnosti budovy
Pronajímáte nebo prodáváte byt?
Provedli jste rekonstrukci, vyměnili jste okna zateplili fasádu nebo zasklili balkony?
Stavíte novostavbu?
Potom potřebujete platný PENB
Kdy musíte mít
PENB?
podle zákona 406/2000 Sb., o hospodaření energií
PENB
Zkratka PENB označuje Průkaz energetické náročnosti budovy.
Jde o dokument, který hodnotí, jak efektivně budova spotřebovává energii (při vytápění, chlazení, ohřívání vody a provozu budovy).
Pronajímáme
byt nebo dům
Díky PENB bude potenciální nájemce vědět, s jakými výdaji na energie počítat.
Zrekonstruovali
jsme nemovitost
PENB je třeba aktualizovat po větší rekonstrukci ( např. výměna oken, zateplení fasády, zasklení lodžií, nový kotel, instalace tepelného čerpadla nebo solárních panelů).
Prodáváme byt nebo dům
Pro každý prodej bytu nebo domu je nutný platný PENB. Vyjímka platí pro nemovitosti postavené v roce 1947 a dříve.
Stavíme
novostavbu
Každá novostavba musí mít PENB. U nových staveb je potřeba dosáhnout alespoň energetické třídy B.
Spolehněte se
na energetického specialistu
Jsme energetický specialista s licencí Ministerstva průmyslu a obchodu a partner Asociace energetických specialistů.
Působíme po celé ČR.
Průkazy energetické náročnosti budov sestavují naši experti objektivně, kvalitně a odborně. Našim klientům tak pomáháme šetřit stovky tisíc za energie.
Zajistíme vám splnění zákonné povinnosti. Navíc vám jako expert na energie s 10 letou praxí všechno srozumitelně vysvětlíme a poradíme, kde můžete ušetřit na energiích.
Objednávku u nás vyřešíte rychle, jednoduše, online.
PENB rychle, kvalitně, online
Online kalkulačka
ceny PENB
Cena průkazu závisí na podlahové ploše budovy
a na typu zdiva (cihla / panel).
Cena PENB na pár kliknutí.
Spočítejte si, kolik bude stát Průkaz energetické náročnosti pro vaši budovu.
Jsme certifikovaný energetický specialista s licencí Ministerstva průmyslu a obchodu
a desetiletou praxí v oboru
Jak číst PENB?
Co znamenají jednotlivé hodnoty na průkazu energetické náročnosti budovy? Jak se v nich vyznat? K čemu jsou užitečné?
Plocha obálky budovy
Součet ploch vnějších stěn, oken, střechy a podlahy domu. Jinými slovy plocha, přes kterou uniká teplo do okolí.
Energeticky vztažná plocha
Měří se po jednotlivých patrech vždy k vnějším okrajům obvodových stěn. Energeticky vztažná plocha je proto větší než běžně uváděná užitná plocha.
Objemový faktor tvaru A/V
Říká, jak je budova kompaktní. Čím nižší hodnota, tím má budova v poměru ke svému objemu méně ploch, kterými uniká teplo.
Hodnota se pohybuje běžně mezi O,2 (velmi kompaktní) a 1,2 (nekompaktní).
U postavených budov je hodnota konečná. Ovlivnit ji lze u nových staveb při projektování ve fází architektonického návrhu.
Celková dodaná energie
Hlavní ukazatel energetické náročnosti budovy. Jde o veškerou energii, která vstupuje do budovy, nebo v některých případech na pozemek.
Např. množství elektřiny, které by proteklo elektroměrem při typizovaném užívání domu. Podobná situace je u plynu nebo dálkového tepla. U pevných paliv (biomasa, uhlí) se jedná o množství energie obsažené v palivu, které vám dodají. Do dodané energie se počítá také energie prostředí, kterou může využívat tepelné čerpadlo, a solární záření dopadající na kolektory nebo fotovoltaické panely.
Stav budovy
Černá šipka s bíle vepsanou hodnotou ukazuje vždy stav hodnocené budovy a její zařazení do třídy energetické náročnosti. Hodnota a třída slouží k porovnání náročnosti jednotlivých budov mezi sebou. V případě prodeje či pronájmu popisuje hodnota stávající budovu. U novostaveb a renovací se uvádí hodnota, které dosáhne nová nebo zrenovovaná budova.
Potenciální stav budovy po optimalizaci
Bílá šipka s černě vepsanou zkratkou slova „Doporučení“ ukazue, jak by se mohla zlepšit energetická náročnost při realizování doporučených opatření.
Energetická náročnost podrobněji
Ukazuje energetickou kvalitu obálky budovy a rozebírá její energetickou náročnost podrobněji podle jednotlivých technických systémů budovy.
Majitel se tak dozví, kolik energie spotřebovává budova na vytápění, chlazení, větrání, úpravu vhlkosti, ohřívání vody a na osvětlení. Hodnoty mu napoví, na co se zaměřit, pokud chce šetřit na energiích.
Zpracovatel
PENB může zpracovat pouze držitel licence energetického specialisty z Ministerstva průmyslu a obchodu.
Spolehněte se s vaším PENBem na energetického specialistu s desetiletou praxí v oboru STANDBY Solution | Kontrola vytápění.
Patříme do Asociace energetických specialistů. Spolupracujeme s experty na topení, odbornými techniky, topnými inženýry a projektanty. Naše řešení ušetřila bytovým domům a panelákům desítky milionů v nákladech na energie.
Neobnovitelná primární energie
Zjednodušeně říká, jaký má budova vliv na životní prostředí. Kolik neobnovitelné energie je do budovy dodáváno.
Pokud do budovy dodáme např. 1 MWh ročně, pak potřebujeme 3x1 MWh primární energie (vychází z účinnosti elektrárny). Naopak při využití solární energie nepotřebujeme žádnou neobnovitelnou primární energii (0 MWh).
Měrné hodnoty
Všechny měrné hodnoty se uvádí jeden metr čtveteční energeticky vztažné plochy. Ta je uvedena v záhlaví průkazu.
Celkové hodnoty
Vynásobením měrných hodnot energicky vztažnou plochou získáme výsledné hodnoty pro celou budovu.
Ty odpovídají jejími typizovanému užívání. Pokud přijde tuhá zima, nebo je dům přetápěný, bude skutečná spotřeba vyšší.
Hodnoty pro celou budovu jsou v megawatthodinách, zatímco měrné hodnoty jsou v kilowatthodinách na metr čtvereční za rok. 1 MWh = 1000 kWh
Doporučená opatření
Opatření vedoucí ke snížení energetické náročnosti budovy a k úsporám na energiích. Opatření jsou podrobně rozepsána v protokolu, který doprovází grafickou část PENBu.
Ze zákona má zpracovatel povinnost připravit opatření jen pro větší renovace. Nicméně vlastník si může tuto službu přiobjednat i v ostatních případech.
Podíl energonositelů
Podíl jednotlivých energonositelů (elektřina ze sítě, zemní plyn, slunce a energie prostředí, biomasa, ...) slouží pro představu o celkových nákladech na energie.
Hodnoty stačí jednoduše vynásobit běžnou cenou megawatthodiny. Cena energie se liší podle dodavatele a tarifu, lze ji dohledat například v poslední faktuře. Energie z položky „Slunce a energie prostředí“ (jako např. sluneční energie nebo teplo získané z vnějšího prostředí tepelným čerpadlem) jsou pro uživatele zdarma, hodnota se násobí nulou.
-
Existují nějaké výjimky? Kdo PENB mít nemusí?Výjimku z povinností zpracovat Průkazy energetické náročnosti mají budovy s energeticky vztažnou plochou do 50 m². PENB také nemusí mít chaty a chalupy využívané pro rodinnou rekreaci (nejsou určeny k trvalému bydlení). Další výjimky platí pro kulturní památky, budovy pro náboženské účely (kostely, mešity či chrámy), průmyslové a zemědělské budovy se spotřebou do 700 GJ.
-
Co znamená energetická třída A, B, C, D, E, F, G?Energetická klasifikační třída popisuje v rámci energetické náročnosti budovy, jak efektivně nakládá dům s energiemi. 7 energetických tříd dává dohromady škálu od budovy, která energie spotřebovává mimořádně úsporně (A) až po ty mimořádně nehospodárné (G). Energetická třída každého domu vychází ze spotřeby neobnovitelné primární energie v porování se spotřebou referenční budovy (ER). Energetická klasifikační třída A (mimořádně úsporná): menší než 0,8 x ER Energetická klasifikační třída B (velmi úsporná): do 1,2 x ER Energetická klasifikační třída C (úsporná): do 1,6 x ER Energetická klasifikační třída D (méně úsporná): do 2,3 x Er Energetická klasifikační třída E (nehospodárná): do 3,0 x ER Energetická klasifikační třída F (velmi nehospodárná): do 3,7 x ER Energetická klasifikační třída G (mimořádně nehospodárná): větší než 3,7 x ER Novostavba musí mít spotřebu neobnovitelné primární energie nižší než referenční budova a musí mít vždy zatřídění A nebo B.
-
Jaké budovy musí mít PENB?Povinnost doložit Průkaz energetické náročnosti budovy vychází ze zákona 406/2000 Sb., o hospodaření energií. Podle poslední novely, musíte doložit platný PENB, pokud: 1. Pronajímáte nemovitost PENB při pronájmu potřebujete vždy, pokud má dům energeticky vztažnou plochu větší než 50 m². Stačí, že v celém domě pronajímáte jeden byt, pokoj nebo nebytový prostor). 2. Prodáváte nemovitost Prodáváte některý z bytů v paneláku? Nebo celý dům? Pokud má dům energeticky vztažnou plochu větší než 50 m², musíte mít platný Průkaz energetické náročnosti budovy. Jediná výjimka je prodej domu postaveného před rokem 1947, kde se doposud neprovedla žádná větší rekonstrukce (výměna kotle, výměna či zásadní oprava oken, oprava střechy, ...) 3. Rekonstruujete nemovitost Podle zákona 406/2000 Sb. je třeba aktualizovat PENB po rekonstrukci více než 25 % celkové plochy obálky budovy. V praxi to znamená každou výraznější úpravu jako je např. výměna kotle, výměna oken, zateplení domů, zasklení lodžií a podobné zásahy do budovy. 4. Stavíte novostavbu Povinnost opatřit si nový PENB se vztahuje ke dni žádosti o stavební povolení. Průkaz většinou nechá zpracovat projektant, který připravuje stavební dokumentaci. 5. Užíváte nemovitost jako orgán veřejné moci Legislativně prošel průkaz energetické náročnosti budov za poslední roky řadou změn. Již od 1. 1. 2009 je stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek podle zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií povinen zajistit splnění požadavků na energetickou náročnost budovy a doložit jej průkazem. Okruh budov, které musí PENB mít, se postupně rozšiřoval. Od ledna roku 2016 je povinný i při pronájmu bytů nebo kanceláří.
-
Hrozí nám něco, když máme propadlý PENB? Vyplatí se nechat si zpracovat PENB?Vyplatí! Primárně proto, že díky průkazu získáte přehled o tom, jak efektivně vaše budova nakládá s energiemi. Máte odpovídající spotřebu, nebo je příliš velká? Neutíkají vám někde zbytečně peníze? Máte se zaměřit na úsporná opatření na topení, osvětlení nebo větrání? Čím by se dalo ušetřit? Na tyhle otázky vám PENB dá odpověď. Kromě toho vás neexistující nebo neplatný energetický štítek může přijít draho. Když si nenecháte vypracovat PENB nebo vám propadl a neobnovíte si ho, je to Státní energetickou inspekcí považováno za správní delikt. Hrozí vám pokuta až 100 000 Kč, právnickým osobám 200 000 Kč. I když si kupující pořídí nebo pronajme nemovitost bez průkazu, může PENB dodatečně vyžadovat.
-
Kolik PENB stojí?Cena Průkazu energetické náročnosti budovy začíná už na 11 000 Kč. Závisí na podlahové ploše a typu zdiva (panel / cihla). Spočítejte si v naší online kalkulačce cenu PENBu pro váš dům.
-
Kdo může zpracovat PENB?PENB může zpracovat jen energetický specialista s oprávněním Ministerstva průmyslu a obchodu. Spolehněte se s vaším PENBem na energetického specialistu s desetiletou praxí v oboru STANDBY Solution | Kontrola vytápění. Zajistíme vám splnění zákonné povinnosti. Navíc vám jako expert na energie s 10 letou praxí všechno srozumitelně vysvětlíme a poradíme, kde můžete ušetřit na energiích. Patříme do Asociace energetických specialistů. Spolupracujeme s experty na topení, odbornými techniky, topnými inženýry a projektanty. Naše řešení ušetřila bytovým domům a panelákům desítky milionů v nákladech na energie. Objednávku u nás vyřešíte rychle, jednoduše, online.
-
Bude někdo PENB kontrolovat?Ano, kontroly bude provádět Státní energetická inspekce, která spadá pod Ministerstvo průmyslu a obchodu.
-
Jaké dokumenty jsou potřeba ke zpracování PENB?Abychom mohli zpracovat průkaz energetické náročnosti budovy, budeme potřebovat základní dokumentaci domu. U nových staveb stačí k vypracování průkazu energetické náročnosti budovy projektová dokumentace v rozsahu stavebního povolení. U starších budov si můžete vyžádat kopii dokumentace na stavebním úřadě. Pokud se vám nepodaří zajistit podklady, pošleme k vám naše techniky, kteří na místě všechno změří, zkodumentují a propočítají. Seznam podkladů k PENB 1. Průvodní zpráva projektové dokumentace 2. Plán situace stavby 3. Z technické části projektové dokumentace: Technická zpráva, která popisuje následující: Způsob vytápění a ohřevu TUV, vč. hlavních technických parametrů (použité palivo, výkony a příkony zdroje tepla v kW, objem případných zásobníků v litrech) Nucené větrání (je-li instalováno) Vzduchotechnické zařízení, vč. hlavních technických parametrů (účinnost rekuperace tepla, použití zemního, příp. solankového, výměníku k předehřevu vzduchu, typ a výkon případného ohřívače vzduchu, typ protimrazové ochrany) 4. Z architektonické a stavebně-technické části projektové dokumentace: Technická zpráva, která popisuje: Skladby podlah, stěn, stropních a střešních konstrukcí Typ oken (svislých a střešních) a jejich zasklení (dvojsklo/trojsklo, s náplní vzduchu, argonu nebo kryptonu) Balkonové a vchodové dveře (plastové, dřevěné, hliníkové, dřevo-hliníkové Půdorys jednotlivých podlaží (vč. případného suterénu) Řezy Pohledy
-
Jak porozumět PENB? O čem jednotlivé údaje výpovídají?Co znamenají jednotlivé hodnoty a grafy v průkazu energetické náročnosti budovy? Jak se v PENB orientovat? Co všechno v něm najdete? Z čeho se skládá průkaz energetické náročnosti budovy? Průkaz energetické náročnosti budovy je několikastránkový dokument a skládá se ze dvou částí: protokolu a grafické části. 1. PROTOKOL Protokolová část průkazu se věnuje detailně budově, podkladům, výpočtům atd. Má 11 sekcí: A. Informace o budově B. Rozdělení dodané energie C. Rozdělení neobnovitelné primární energie D. Roční průběh dodané energie E. Bilance tepelných toků F. Analýza obálky budovy G. Analýza technických systémů H. Doporučená opatření I. Ukazatele energetické náročnosti J. Informace o (ne)splnění požadavků K. Metodika výpočtu L. Projektová dokumentace M. Energetický specialista, který průkaz vydal 2. GRAFICKÁ ČÁST Grafická část průkazu na jedné straně přehledně shrnuje nejdůležitější části protokolu. A. Identifikace budovy V úvodní sekci identifikuje budovu (adresa, typ, plocha obálky budovy, kompaktnost budovy, energeticky vztažná plocha, fotografie domu). B. Třída energetické náročnosti V druhé části barevně zobrazuje zařazení budovy do klasifikační třídy energetické náročnosti (od mimořádně úsporné energetické třídy A až po mimořádně nehospodárnou energetickou třídu G) z pohledu celkové dodané energie do domu. Ve zvláštní vizualizaci ukazuje vliv provozu budovy na životní prostředí. C. Doporučená úsporná opatření Důležitou část Průkazu energetické náročnosti budovy tvoří doporučení energetického specialisty na úsporná opatření pro snížení energetické náročnosti budovy. Opatření musí zahrnovat minimálně jeden alternativní zdroj energie (např. energie z obnovitelných zdrojů, kogenerační jednotka, tepelné čerpadlo). D. Podíl energonositelů a náklady na energie Zvláštní graf podílu jednotlivých energonositelů (elektřina ze sítě, zemní plyn, slunce a energie prostředí, biomasa, ...) slouží pro představu o celkových nákladech na energie. Hodnoty stačí jednoduše vynásobit běžnou cenou megawatthodiny. Cena energie se liší podle dodavatele a tarifu, lze ji dohledat například v poslední faktuře. Energie z položky „Slunce a energie prostředí“ jsou pro uživatele zdarma, hodnota se násobí nulou. Patří sem např. sluneční energie nebo teplo získané z vnějšího prostředí tepelným čerpadlem. E. Energetická náročnost vytápění | ohřívání vody | osvětlení Předposlední část PENBu ukazuje energetickou kvalitu obálky budovy a rozebírá její energetickou náročnost podrobněji podle jednotlivých technických systémů budovy. Majitel se tak dozví, kolik energie spotřebovává budova na vytápění, chlazení, větrání, úpravu vhlkosti, ohřívání vody a na osvětlení. Hodnoty mu napoví, na co se zaměřit, pokud chce šetřit na energiích. F. Energetický specialista a datum platnosti V zápatí najdete identifikaci energetického specialisty, který Průkaz zpracoval, a datum platnosti PENB (10 let od vyhotovení).
-
Podle čeho se určuje energetická náročnost? Co je to referenční budova?Výsledná energetická náročnost vzniká porovnáním. Parametry a hodnoty vaší budovy porovnáme s tzv. referenční budovou. Referenční budova je definována výpočty. Vznikne tak imaginární dům stejného typu, používaný ke stejnému účelu, se stejným tvarem, velikostí, zasklenými plochami, stíněním, vnitřním rozložením a orientací ke světovým stranám. Jednotlivé hodnoty vašeho domu potom porovnáváme s hodnotami referenční budovy. Výsledky potom ukazují, do jaké energetické klasifikační třídy od A až po G spadá vaše budova. Klasifikační třída se určuje podle toho, kolik energie dům spotřebuje. Zohledňuje při tom, z jakého zdroje energie pochází, jak účinně se taková energie získává a jaký podíl na její výrobě mají fosilní paliva. Abychom mohli s různými typy energie počítat, používáme k jejich vyčíslení tzv. faktory. A to tak, že energii - dodanou do domu z určitého zdroje - faktory násobíme. Faktory mají různou hodnotu: od 0 u odpadního tepla, FVE, slunečních kolektorů nebo tepelného čerpadla) přes hodnoty blízko nuly u biomasy, dálkového tepla s podílem obnovitelných zdrojů energie vyšším než 80 % a hodnoty kolem 1 pro fosilní paliva a jiné dálkové teplo až k hodnotě 2,6 pro elektřinu U referenční budovy, která slouží k porovnání pro určení klasifikační třídy, uvažujeme s podílem obnovitelných zdrojů energie mezi 20- 60 % pro rodinné a bytové domy a 40 % pro ostatní budovy. Tedy mix dodaných energií je v kombinaci s ukazateli energetické náročnosti rozhodující pro dosažení příznivé klasifikační třidy budovy.
-
Potřebujeme PENB při prodeji nebo pronájmu chalupy či chaty?Ne. Povinnost nechat si zpracovat průkaz energetické bezpečnosti se nevztahuje na objekty pro rodinnou rekreaci.
-
Energetická náročnost, energetická třída, energetický štítek? Co to je a jaký je mezi nimi rozdíl?Zní podobně, ale neoznačují to stejné. ENERGETICKÝ ŠTÍTEK Při vybírání nové pračky nebo ledničky jste nejspíš narazili na pojem energetický štítek. V kontextu nemovitostí se zaměřuje na tepelnou izolaci "obálky" budovy (na kvalitu střechy, stěn, podlahy, oken). Podle platné legislativy se ale dnes do PENBu přidávají i další informace. Energetický šítek budovy je tak jen jednou z částí průkazu energetické náročnosti. ENERGETICKÁ NÁROČNOST Energetická náročnost domu vypovídá celkově o tom, kolik energie potřebuje dům na provoz a prostřednictvím energetických klasifikačních tříd hodnotí, jak efektivně nakládá s dodanou energií. Kromě obálky budovy (stavebně-energetických charakteristikách) hodnotí energetická náročnosti informace to, kolik energie spotřebujete na topení, větrání, chlazení, klimatizaci, úpravu vlhkosti, ohřívání vody a osvětlení. Zabývá se také tím, jaký má budova dopad na životní prostředí. Hodnoty energetické náročnosti říkají, kolik energie spotřebuje budova za rok v přepočtu na 1 m². Vychází z nakládání s energií při standardním, typickém užívání za běžných klimatických podmínek. Pokud přijde tuhá zima, nebo je dům přetápěný, bude skutečná spotřeba vyšší. Ukazatele energetické náročnost uvádí, kolik energie ročně v přepočtu na 1 m² podlahové plochy spotřebuje budova celkem a jednotlivě při standardním užívání a klimatických podmínkách. PRŮKAZ ENERGETICKÉ NÁROČNOTI BUDOVY Průkazem energetické náročnosti budovy (zkráceně PENBem) je potom myšlený dokument, který shrnuje informace o energetické náročnosti.
-
Jsem majitel bytu v domě vlastněném SVJ nebo jiným majitelem a byt chci pronajímat nebo prodat. Co mám dělat?Požádat majitele budovy nebo společenství vlastníků jednotek (SVJ) o zajištění průkazu pro celou budovu. V zákoně č. 406/2000 Sb. je jednoznačně stanoveno, že majitel budovy nebo SVJ jsou povinni zajistit zpracování jednoho centrálního průkazu i při prodeji nebo pronájmu jednoho bytu. Kterýkoliv majitel bytu v bytovém domě pak může využít tohoto jednou zpracovaného průkazu.
-
Co je to PENB?Zkratka PENB označuje Průkaz energetické náročnosti budovy. Někdy se označuje také zjednodušeně jako energetický štítek. Jde o dokument, který hodnotí, jak efektivně budova spotřebovává energii (při vytápění, chlazení, ohřevu vody, osvětlení, větrání a úpravě vlhkosti vzduchu). Podle toho zařazuje budovu do energetická klasifikační třídy od A (mimořádně úsporná) do G (mimořádně nehospodárná). Obdobně jako je tomu např. u žárovek, ledniček, TV apod. Při pronájmu nebo koupi nemovitosti slouží zájemcům jako vodítko, s jakými náklady na energie počítat. Majiteli budovy napovídá, kde má budova rezervy v efektivitě a jak optimalizovat využití energie v domě.
-
Máme propadlý PENB. Co dělat?Pokud skončila platnost PENBu vaší budově a platí pro vás povinnost PENB mít (pronajímáte některý z bytů v domě, prodáváte byt nebo dům, udělali jste rekonstrukci), musíte si nechat zpracovat nový. Průkaz energetické náročnosti budovy platí 10 let od data vydání. PENB je ovšem neplatný i dříve než za 10 let, pokud jste udělali na domě nějaké větší rekonstrukce (např. zasklení lodžií, izolace fasády, výměna okena apod.) Zjistěte, jaká bude cena průkazu energetické náročnosti pro váš dům. Stačí pár kliků a máte hotovo.
-
Je PENB platný po rekonstrukci?Záleží na míře zásahu do budovy. Podle zákona je třeba obnovit PENB po rekonstrukci více než 25 % celkové plochy obálky budovy. V praxi to znamená každou výraznější úpravu jako je např. výměna kotle, výměna oken, zateplení domů, zasklení lodžií a podobné zásahy do budovy.
-
Co je to energeticky vztažná plocha a kde ji zjistím?Jde o vnější podlahovou plochu sečtenou po jednotlivých podlažích. V každém patře budovy se změří plocha až k vnějším obvodovým zdem (včetně tloušťky stěn) a sečte se plocha všech pater dohromady. Energeticky vztažná plocha je proto větší než běžně uváděná užitná plocha. Jaké místnosti se do energeticky vztažné plochy započítávají? Do energetické vztažné plochy se započítávají všechny místnosti a prostory s upravovaným vnitřním prostředím. Do EVP tak spadají téměr všechny prostory v budově (vytápěné i nevytápěné, temperované, chlazené, větrané, klimatizované, osvětlované) včetně vnitřních a obvodových stěn, světlíků, jiných prostupů budovou, nevytápěných zádveří, schodišť, šacht, hal apod. Které prostory se pro určení EVP vynechají a které zahrnou, vám přesně určí energetický specialista, který nejprve jednoznačně definuje hranice budovy, potom budovu rozdělí do výpočtových zón, a stanoví celkovou energeticky vztažnou plochu podle platné vyhlášky. Kde najdeme energeticky vztažnou plochu našeho domu? Energeticky vztažnou plochu najdete na průkazu energetické náročnosti budovy (PENB). Je jedním z důležitých údajů na průkazu. Vážou se k ní totiž všechny měrné hodnoty v PENBu.
-
Musí být PENB umístěný viditelně u vchodu? Musí být součástí inzerátu pronájmu bytu? Musíme PENB zveřejňovat?Umístit grafickou část PENBu u vchodu nebo ve vstupní místnosti je povinné pro orgány veřejné moci v budovách, které užívá. Pro bytové domy, paneláky nebo rodinné domy to neplatí. Pokud ale prodáváte nebo pronajímáte byt, dům či místnost musí být součástí inzerátu, příspěvku, brožury, ... dva základní údaje z průkazu energetická náročnosti: Energetická třída Hodnota dodané energie na metr čtvereční Kde tyto hodnoty najdete? Scrollujte na stránce níž, kde podrobně rozebíráme, jak se v PENBu orientovat, co které údaje znamenají? Vlastníte jen jeden byt v domě a chcete ho pronajmout nebo prodat? Požádejte o PENB majitele domu nebo SVJ. Průkaz se totiž zpracovává vždy pro celou budovu a platí i pro jednotlivé byty.
-
Jak zjistím, do kdy nám platí PENB?Stačí se podívat, jaké datum máte uvedené na nejnovějším průkazu energetické náročnosti budovy. PENB (energetický štítek) platí 10 let od vydání. Pokud jste ale nedělali nějaké renovace domu nebo neměnili způsob, jak ohříváte vodu, vytápíte, svítíte, ... Jakmile provedete nějakou větší rekonstrukci, je potřeba nechat si zpracovat nový PENB. Větší rekonstrukcí, kvůli které potřebujete nový PENB může být např: zateplení, izolace fasády domu výměna oken zasklení lodžií instalace klimatizace instalace krbu instalace tepelného čerpadla nebo kondenzačního kotle instalace solárních či fotovoltaických systémů
-
K čemu nám PENB bude? Jaké má výhody?PENB není jen zbytečnou byrokracií. Pomůže vám najít úspory v nákladech na energie. Kromě splnění zákonné povinnosti získáte díky PENB srozumitelný přehled o stavu vašeho domu a spotřebě energií. Máte odpovídající spotřebu, nebo je příliš velká, existují pro váš dům vhodná úsporná opatření, neutíkají vám někde zbytečně peníze, …? Naši technici vám vše vysvětlí. Do Průkazu energetické náročnosti budovy zahrnujeme doporučení od našich specialistů, jak optimalizovat energetickou náročnost. Navrhneme vhodná opatření na míru pro vaši budovu, která vám pomohou snížit náročnost min. o jednu energetickou třídu a ušetřit tak až statisíce na energiích. Vedle toho pomáhá PENB k lepší orientaci na trhu s nemovitostmi. Zájemcům pro pronájem nebo koupi bytu či domu napoví, jaké náklady na vytápění, ohřev vody apod. mají očekávat.
-
Pronajímáme jen jeden byt z celého domu. Musíme mít PENB?Ano. Od roku 2013 má vlastník povinnost předložit zájemci PENB při prodeji jednotlivého bytu. Energetická třída z Průkazu energetické náročnosti musí být také v inzerci. Průkaz energetické náročnosti se zpracovává na celý bytový dům, poté jej využívají všichni majitelé jednotlivých bytů.
-
Jak probíhá kontrola?Energetický specialista při osobní návštěvě: hodnotí dokumentaci a doklady prohlíží přístupné částí systému hodnotí dimenzování systému vytápění pro vytápění a přípravu teplé vody hodnotí účinnost systému vytápění doporučí ekonomicky proveditelná zlepšení Prohlídka budovy trvá cca 2 hodiny.
-
Kolik stojí kontrola vytápění?Cena kontroly závisí na počtu bytových jednotek a zdroji tepla. Podívejte se do našeho ceníku: https://www.kontrolavytapeni.cz/cena-kontroly
-
Jak zjistím jmenovitý výkon budovy?Jmenovitý výkon najdete v dokumentaci od výrobce systému vytápění a větrání. Jmenovitý výkon je nejvyšší tepelný výkon, kterého lze dosáhnout při trvalém provozu a při účinnosti uvedené výrobcem.
-
Topnou soustavu máme v pořádku, nikdo si nestěžuje. Musíme kontrolu provést?Ano. Kontrolu musí provést všichni bez ohledu na stav topné soustavy.
-
Do kdy musí být kontrola provedena?Kontrola měla být hotová nejpozději do 1.3.2023! Po té musí být kontrola prováděna pravidelně, a to nejméně jednou za 5 let. U vytápění nové uvedeného do provozu musí být kontrolova provedena do 3 let od uvedení do provozu
-
Co je to jmenovitý výkon?Jmenovitý výkon je nejvyšší tepelný výkon, kterého lze dosáhnout při trvalém provozu a při účinnosti uvedené výrobcem.
-
Je kontrola povinná pro všechny domy?Ano, kontrola vytápění a větrání je povinná pro domy jejichž provozovaný systém vytápění budovy má jmenovitý výkon minimálně 70 kW.
-
Co je pro prohlídku potřeba zajistit?Kontrola probíhá za běžného provozu vytápění. Specialista potřebuje přístup ke stoupačkám a k patě přívodu tepla.
-
Může kontrolu provést kdokoli (např. správce)?Ne. Kontrolu může provádět jen energetický specialista s oprávněním Ministerstva průmyslu a obchodu ke kontrole provozovaných systémů vytápění a kombinovaných systémů vytápění a větrání.
-
Na kom leží povinnost mít provedenou kontrolu?Na vlastníkovi budovy nebo společenství vlastníků jednotek.
-
Máme výměník. Provádí kontrolu teplárna?Neprovádí. Zajištění kontroly je vždy povinnost vlastníka budovy (viz Vyhláška)
-
Jaké dokumenty máme na konrolu připravit?Smlouvu s dodavatelem tepla (pokud není vl. kotel), plány a dokumentaci k TS, spotřebu za 3 roky, PENB (celou zprávu).