top of page

Co říká vyhláška 38
a k čemu nám kontrola bude?

Časté otázky

?

Co nám kontrola přinese?

Kontrola vytápění není jen další zbytečná byrokratická revize. Je to nástroj, jak najít slabá místa v systému vytápění a snížit náklady na teplo. Náš specialista vám po kontrole připraví zprávu s konkrétními doporučeními, co změnit a zlepšit, na míru pro váš dům. Když se tato opatření zavedou, můžete ušetřit až 20 % ročních nákladů na vytápění.

01

Kolik stojí kontrola topení podle vyhlášky č. 38?

Cena kontroly závisí na typu budovy, její velikosti (např. počtu bytových jednotek) a zdroji tepla. Nechte si spočítat cenu kontroly ve Vašem domě.

02

Je kontrola povinná pro všechny bytové domy?

Ano, kontrola vytápění a větrání je povinná pro domy jejichž provozovaný systém vytápění budovy má jmenovitý výkon minimálně 70 kW (většina budov s 15 a více byty).

Vyjímkou je systém vytápění vybaven automatizačním a řídícím systémem budovy, který elektronicky monitoruje a řídí celý systém vytápění pro optimální užití energie, pak není potřeba kontrolu provádět.   

03

Jak zjistím
jmenovitý výkon?

Výkon 70 kW překračuje většina budov s 15 a více byty. Jmenovitý výkon najdete v dokumentaci od výrobce systému vytápění a větrání.

04

Na kom leží povinnost mít provedenou kontrolu?

Na vlastníkovi budovy nebo společenství vlastníků jednotek.

05

Topení máme v pořádku, nikdo si nestěžuje.
Musíme kontrolu provést?

Ano.

Kontrolu musí provést všichni bez ohledu na stav topné soustavy.

06

Máme výměník. Provádí kontrolu teplárna?

Neprovádí.

Zajištění kontroly je vždy  povinnost vlastníka budovy (viz Vyhláška)

07

Co nám hrozí, když nemáme kontrolu hotovou?

Kontrola měla být hotová do 1. března 2023. Vlastníkům, kteří kontrolu neprovedli, může být udělená pokuta až 200.000 Kč.

08

Může kontrolu provést kdokoli (např. správce)?

Ne. Kontrolu může provádět jen energetický specialista s oprávněním Ministerstva průmyslu a obchodu ke kontrole provozovaných systémů vytápění a kombinovaných systémů vytápění a větrání. STANDBY Solution s.r.o. (Kontrola vytápění) je energetickým specialistou oprávněným MPO provádět kontrolu podle vyhlášky č. 38/2022 Sb.

09

Jak probíhá kontrola?

Energetický specialista při osobní návštěvě:

  1. hodnotí dokumentaci a doklady

  2. prohlíží přístupné částí systému

  3. hodnotí dimenzování systému vytápění pro vytápění a přípravu teplé vody

  4. hodnotí účinnost systému vytápění

  5. doporučí ekonomicky proveditelná zlepšení

 

Prohlídka budovy trvá cca 2 hodiny.

10

Co je potřeba zajistit pro kontrolu u nás v domě?

Kontrola probíhá za běžného provozu vytápění. Specialista potřebuje přístup ke stoupačkám a k patě přívodu tepla. Není třeba chodit do bytů.

 

Některé kroky kontroly je možné provést i mimo topnou sezónu a urychlit tak dokončení kontroly.

11

Jaké dokumenty máme na kontrolu připravit?

Smlouvu s dodavatelem tepla (pokud není vlastní zdroj vytápění), spotřebu za 3 roky a PENB (celou zprávu).

12

Jaké jsou termíny, které musíme dodržet?

Kontrola měla být hotová nejpozději do 1.3.2023.

Po té musí být kontrola prováděna pravidelně, a to nejméně jednou za 5  let. U vytápění nové uvedeného do provozu musí být kontrolova provedena do 3 let od uvedení do provozu.

13

Co ukázala praxe?

98 %

domů

má nedostatečnou nebo zcela chybějící izolaci na rozvodech tepla

přitom 20 m nezaizolovaných trubek ve sklepě způsobuje ztrátu tepla, jako byste zbytečně vytápěli dva byty ročně

Kontrola topení podle vyhlášky č. 38  odhalí i ve vašem domě, kde vám zbytečně utíkají peníze za vytápění

Kde vám zbytečně utíkají peníze?

technik kontrola vytápění a větrání

Objednejte si kontrolu
ještě dnes

Z vyjádření
Ministerstva průmyslu a obchodu:

Na kom leží povinnost?

Povinnost zajistit pravidelnou kontrolu je stanovena pro vlastníka budovy nebo společenství vlastníků jednotek.

Pro koho je kontrola povinná?

Vyhláška stanovuje, že povinnosti kontroly podléhají jednak systémy vytápění se zdrojem tepla umístěným v budově (např. v kotelně v suterénu), ale také systémy vytápění, u nichž je zdrojem tepla soustava centrálního zásobování tepelnou energií.

 

Kontrola je povinná pro budovy s jmenovitým výkonem systému vytápění větším než 70 kW. Najdete ho v dokumentaci od výrobce systému vytápění a větrání. Z praxe vyplývá, že tento výkon překračuje většina budov s 15 a více byty.

Kdo může provést kontrolu?

Kontrolu systému vytápění smí provádět jen energetický specialista s platným oprávněním ke kontrole provozovaných systémů vytápění a kombinovaných systémů vytápění a větrání. STANDBY Solution s.r.o. je certifikováno Ministerstvem průmyslu a obchodu jako energiecký specialista.

K čemu kontrola vytápění je?

Cílem povinných kontrol je zajistit pravidelnou inspekci systému vytápění ve větších budovách. Jen díky kontrole, kterou provádějí odborníci z oboru, je možné odhalit nedostatky, o kterých vlastníci mnohdy ani netuší. Z kontroly dostanou zprávu, která obsahuje doporučení pro zlepšení účinnosti systému vytápění. Vlastníci se těmito doporučeními nemusí řídit, ale k jejich realizaci by je mělo motivovat to, že díky nim mohou dosáhnout efektivního provozu systému vytápění a snížení provozních nákladů. Dalším pozitivním efektem je snížení spotřeby energie a množství vypouštěných emisí v případě spalovacích zdrojů tepla.

Nedostatky a tím možné úspory lze najít jednak v budovách s vlastní kotelnou a zdrojem tepla, ale i v budovách napojených na systém centrálního zásobování tepelnou energií. Realizací doporučených opatření, která z kontroly systému vytápění vzejdou, je možné dosáhnout úspory energie až v řádech desítek procent a návratnost takové investice je zpravidla do několika let. Vzhledem k tomu, že v příštích letech nelze očekávat zásadní snížení cen energie, dávají investice do zefektivnění provozu systémů vytápění smysl. Provedení pravidelné kontroly systému vytápění a navržení úsporných opatření usnadní a ulehčí vlastníkům rozhodování, co a jak je možné v jejich systému vytápění zlepšit a kolik je možné díky tomu ušetřit.

Co je výsledkem kontroly?

Výsledkem této kontroly je písemná zpráva zpracovaná energetickým specialistou. 

Jaké jsou nejčastější nedostatky vytápění?

Mezi případy neefektivního provozu systému vytápění, které může kontrola odhalit patří:

  • Budova byla zateplena, ale výkon otopných těles zůstal beze změny. Otopná soustava se stala předimenzovanou a budova je zbytečně přetápěna. Jako úsporné opatření může být doporučeno např. regulace topné vody či instalace regulačního systému.

  • Systém vytápění budovy je zastaralý, tepelná izolace rozvodů je nedostatečná a chybí základní prvky regulace a řízení. Jako úsporné opatření může být doporučeno např. celková rekonstrukce otopné soustavy, příp. dílčí opatření jako je kompletní izolace rozvodů, výměna otopných těles či instalace automatizačního a řídícího systému.

  • Dílčí nedostatky systému vytápění, např. zastaralý zdroj tepla, nevyvážení a nedostatečná regulace otopné soustavy nebo nefunkční termostatické ventily na otopných tělesech. Jako úsporné opatření může být doporučeno např. instalace nového zdroje tepla s vyšší účinností než stávající zdroj tepla, provedení vyvážení soustavy vytápění, instalace automatizačního a řídícího systému či instalace moderních termostatických hlavic na otopná tělesa.

Máme kromě kontroly další povinnosti?

Ano. Jako vlastník či SVJ máte dále povinnost na vyžádání předložit zpracovanou zprávu o kontrole Ministerstvu nebo Státní energetické inspekci. Také musíte ministerstvo informovat, pokud Vám zprávu zpracovává osoba, která získala oprávnění v jiném členském státě.

Co je předmětem samotné kontroly?

Kontroluje se provozovaný systém vytápění budovy nebo kombinovaného systému vytápění a větrání budovy s jmenovitým výkonem nad 70 kW (sem spadá většina budov s 15 a více byty), a to na základě zákona o hospodaření energií (406/2000 Sb.).

Součástí kontroly je:

  1. hodnocení dokumentace a dokladů

  2. vizuální prohlídka přístupných částí systému

  3. hodnocení dimenzování systému vytápění ve vztahu k potřebám tepla pro vytápění a přípravu teplé vody

  4. hodnocení účinnosti systému vytápění

  5. doporučení k ekonomicky proveditelnému zlepšení stávajícího stavu systému vytápění

Musíme dodržet nějaké termíny?

Vyhláška nabyla účinnosti 1. března 2022 a stanovila přechodné období tak, aby povinné subjekty mohly plnit novou povinnost průběžně a nedošlo k převisu poptávky po kontrole nad možnostmi energetických specialistů. Subjekty, na které se povinnost kontroly vztahuje nově, měly povinnost zajistit kontrolu do 1 roku, tj. do 1. března 2023.

 

Subjekty, které provedly kontrolu kotle a rozvodů tepelné energie podle předchozí právní úpravy, tj. vyhlášky č. 194/2013 Sb., o kontrole kotlů a rozvodů tepelné energie, a tato kontrola byla provedena před více jak 5 lety, mají provést kontrolu do 2 let, tj. do 1. března 2024.

Po té musí být prováděna pravidelně, a to nejméně jednou za 5 let.

 

U systému nově uvedeného do provozu musí být provedena do 3 let od uvedení do provozu

Přečtěte si celé vyjádření Ministerstva ke Kontrole vytápění.

Zajímá Vás celé znění vyhlášky č. 38/2022 Sb.?

Vyhláška se vztahuje k zákonu č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií. Stáhněte si ho v plném znění.

Slovníček pojmů
z vyhlášky

Automatizační a řídicí systém budovy 

Systém sestávající ze všech výrobků, softwaru a inženýrských služeb, které podporují energeticky účinný, hospodárný a bezpečný provoz technických systémů budovy pomocí automatického ovládání a umožňují ruční zásah pro nastavení některých vstupních parametrů.

Systém vytápění

Zařízení, které slouží pro úpravu vnitřního prostředí budovy a zvyšuje jeho teplotu.

Jmenovitý výkon

Nejvyšší tepelný výkon uvedený výrobcem, kterého lze dosáhnout při trvalém provozu a při účinnosti uvedené výrobcem. Uvádí se v kW. Najdete ho v dokumentaci od výrobce systému vytápění a větrání. Z praxe vyplývá, že výkon 70 kW překračuje většina budov s 15 a více byty.

Zdroj tepla

Část systému vytápění nebo kombinovaného systému vytápění a větrání, která vyrábí tepelnou energii (k ohřevu kapaliny nebo vzduchu určeného pro prostorové vytápění) pomocí

  • spalování paliv,

  • přímé přeměny elektrické energie na tepelnou energii,

  • využití energie prostředí nebo zpětného získávání tepla ze vzduchu odváděného z budovy tepelným čerpadlem,

  • změny vlnové délky elektromagnetického záření, nebo

  • přímého využití energie prostředí.

technik kontrola vytápění a větrání

Objednejte si kontrolu
ještě dnes

bottom of page